هوش هیجانی

از کتاب " آموزش هوش هیجانی به کودکان " که تازه شروع کردم نقل میکنم :

تربیت هیجانی (که در این کتاب توصیه میشه) یعنی پذیرش احساسات و کمک به کودک برای حل مشکل. مثلا بگیم: تو میتونی عصبانی بشی ولی به جای اینکه سر من داد بزنی، در مورد چیزی که ناراحتت می کنه حرف بزن./ دوست داری یه نقاشی از احساست (ترس، عصبانیت و ...) بکشی؟/ بیا در مورد احساسی که الان داری حرف بزنیم و ببینیم چه کار می تونیم بکنیم.

اینها به جای این کلیشه ها استفاده می شوند:

خجالت نمیکشی می ترسی؟ تو پسر بزرگی هستی. / اگر گریه ات رو قطع نکنی، ...(تهدید به چیزی)/ تو نباید همچین احساسی داشته باشی و ...

آنچه برای احساسات کودکان در تمام سنین صحیح و عادی است:

هر نوع احساسی داشته باشید، اشکالی ندارد. وقتی رنجیده اید، طبیعی ست احساس غم و عصبانیت داشته باشید و طبیعی ست گریه کنید. اشکالی ندارد درون خود احساس ترس کنید... دور ریختن احساسات ناخوشایند کار خوبی ست. مراقبت از خود و احساست خوب است... این حق شماست که در مورد احساس ناخوشایندتان حرف بزنید... دوباره احساس شادی کردن کار خوبی ست.

با اینکه بارها این چیزها رو شنیدم شون، دوباره خوندن و یاداوری شون چسبید.

اینها هم سایت های معرفی شده در کتاب:

http://www.angriesout.com

http://www.emofree.com

*********** 

تارا دیشب به ذوق گرفتن هدیه ای - یک کیسه ی پارچه ای گلدوزی شده مخصوص اسباب بازی که سوفی هدیه داده بود و من بایگانی ش کرده بودم برای روزی که تارا بتونه ازش نگهداری کنه- تمام اتاقش رو به تنهایی و با دقت جمع کرد و من از ذوق جیغ کشیدم!

دیشب هم دلم میخواست احساس حمایت تارا رو از البرز یه جایی ضبط کنم. با تمام کلمات پر محبت و صادقانه ای که با همون لحن بچه گونه می گفت... آخرسر من هم بی نصیب نموندم و وقتی دید رو زمین ولو شدم، گفت مامان بالش بیارم برات؟

و اینها زیباترین لحظه های زندگی منند این روزها.

/ 1 نظر / 2 بازدید